ارث بردن امام علیه السلام از اموال مردم !!!

سوال

پرسش :

❓ثقه الأسلام کلینی در ص ١٢ از جلد ٧ کتاب کافى در مورد قضاوت کردن امام کاظم چنین مینویسد: محمّد بن نعیم صحّاف گوید: محمّد بن ابى عمیره، پارچه فروش، از دنیا رفت و مرا وصى خود ساخته بود، وارث او فقط‍‌ همسرش بود، وارث دیگرى نداشت، من به امام کاظم نوشتم و کسب تکلیف نمودم. امام در پاسخ من نوشت: یک چهارم میراث را به همسرش بده و سه چهارم باقى را برای ما بفرست !!!!

▪️متن عربى: حمید بن زیاد عن الحسن بن محمد بن سماعه عن محمد بن الحسن بن زیاد العطار عن محمد بن نعیم الصحاف قال: مات محمد بن أبی عمیر بیاع السابری و أوصى إلی و ترک امرأه له و لم یترک وارثا غیرها فکتبت إلى العبد الصالح فکتب إلی أعط المرأه الربع و احمل الباقی إلینا
▪️ادمین:

چرا باید ارث شخصى به جاى رسیدن به همسرش به امام کاظم برسد !!!!

💠#پاسخ💠

👌برخی از فقها به حسب روایت مذکور و روایات دیگر , فتوا می دهند که اگر مردی بمیرد و وارثی جز همسرش نداشته باشد , یک چهارم اموالش به همسرش می رسد و ما بقی به امام علیه السلام می رسد , چنان که مرحوم امام خمینی می گوید :

” اگر وارث او منحصر به زوجه و امام علیه السلام باشد، ربع ترکه او مال زوجه و بقیه مال امام علیه السلام است. ”

📚تحریر الوسیله(ترجمه فارسى)، ج‏۲، ص: ۳۹۰

👌البته به حسب روایتی , در صورتی که همسر مذکور با میت مرد در کنار زوجیت , قرابت و خویشاوندی هم داشته باشد , در این صورت تمام اموال مرد به همسرش به ارث می رسد و به امام علیه السلام چیزی نمی رسد :

” سَأَلْتُ أَبَا الْحَسَنِ الرِّضَا ع عَنْ رَجُلٍ مَاتَ وَ تَرَکَ امْرَأَهً قَرَابَهً لَیْسَ لَهُ قَرَابَهٌ غَیْرَهَا قَالَ یُدْفَعُ الْمَالُ کُلُّهُ إِلَیْهَا. ”

📚تهذیب الاحکام ج ٩ ص ٢٩۵

👌به هر حال آنجایی که بخشی از اموال میت به امام علیه السلام به ارث می رسد , امام ع آن مال را صرف فقراء و نیازمندان می کند نه آنکه برای خودش بردارد , چنان که در روایتی به این نکته تصریح شده است که وقتی یک چهارم سهم همسر داده شد , ما بقی که سهم امام علیه السلام است , به فقراء و نیازمندان داده می شود :

” إِنْ لَمْ یَکُنْ لَهُ وَلَدٌ فَالرُّبُعُ وَ تَصَدَّقَ بِالْبَاقِی عَلَى مَنْ تَعْرِفُ أَنَّ لَهُ إِلَیْهِ حَاجَهً إِنْ شَاءَ اللَّهُ. ”

📚الکافی ج ٧ ص ١٢٧

👌مثلا اگر کسی بمیرد و هیچ وارثی نداشته باشد , تمام اموالش به امام علیه السلام می رسد : ” عَنْ أَبِی الْحَسَنِ الْأَوَّلِ ع قَالَ: الْإِمَامُ وَارِثُ مَنْ لَا وَارِثَ لَهُ. ”

📚الکافی (ط – الإسلامیه)، ج‏۷، ص: ۱۶۹

❗️امام علیه السلام این اموال به ارث رسیده به خودش را صرف فقراء و ضعیفان شهر می کند , نه آنکه برای خودش بردارد , چنان که امیر مومنان علیه السلام چنین می کرد :

” کَانَ أَمِیرُ الْمُؤْمِنِینَ ع یُعْطِی مِیرَاثَ مَنْ لَا وَارِثَ لَهُ فُقَرَاءَ أَهْلِ بَلَدِهِ وَ ضُعَفَاءَهُم‏ ”

📚وسائل الشیعه ج ٢۶ ص ٢۵۵

0
کارشناس1 2 ماه 0 پاسخ ها 38 دیده شده 0

ارسال یک پاسخ