تحریفات مبانی دینی در برنامه زندگی پس از زندگی !!!!!

سوال

در کلیپی که از برنامه زندگی پس از زندگی منتشر شده است که در این آدرس می توانید ببینید : https://eitaa.com/Rahnamye_Behesht/5020

تجربه گر می گوید که دیده است اعمال خوبش بر باد رفته است تنها به این خاطر که وقتی مردم در برابر کار خوبش از او تشکر می کردند , او از این تشکر خوشحال و مسرور می شد , به خاطر این خوشحالی اعمال خوبش بر باد می رود و جناب عباس موزون هم که استاد تحریف مبانی دینی است نتیجه گیری می کند که اصلا نباید در برابر کار خوب دیگران تشکر کرد , زیرا تشکر ما سبب می شود که فرد نیکوکار خوشحال شود و اعمالش به خاطر این خوشحالی بر باد رود !!!!

👌واقعا باید تاسف خورد که به چنین سادگی بر پایه تکیه بر یک سری خوابها و رویاهای این افراد که در اینجا (https://eitaa.com/Rahnamye_Behesht/5011) در مورد آن توضیحات مفصل دادیم , مبانی دینی تحریف می شود .

❗️در روایت ما تصریح شده است که خوشحالی از عمل نیک صورت گرفته و مسرور شدن به خاطر مدح مردم هیچ اشکالی ندارد , بلکه این مدح مردمی و سرور حاصل از آن بشارت و پاداش سریعی است که خداوند در ازای عمل خالص و صالحی که انسان انجام داده است , به انسان می دهد .

👌در حدیثى از امام باقر علیه السلام مى‏خوانیم که در پاسخ سؤالى که یکى از یارانش در این زمینه عنوان کرد و عرضه داشت کسى عمل خیرى انجام داده و دیگرى آن را مى‏بیند و صاحب عمل خوشحال مى‏شود، آیا این معنى با خلوص نیّت منافات دارد؟ امام علیه السلام فرمود:

” لا بَأْسَ، ما مِنْ احَدٍ الّا وَ هُوَ یُحِبُّ انْ یَظْهَرَ لَهُ فى الْناسِ الْخَیْرُ اذا لَمْ یَکُنْ صَنَعَ ذلِکَ لِذلِکَ! ”

” اشکالى ندارد، هر کسى دوست دارد که در میان مردم کار خیر او آشکار گردد (و مردم او را به نیکوکارى بشناسند) مشروط بر این که عمل خیر را براى این‏ هدف انجام نداده باشد. ”

📚الکافی ج ٢ ص ٢٩٧

❗️در حدیث دیگر مى‏خوانیم که «ابوذر» شبیه این سؤال را از پیغمبر اکرم صلى الله علیه و آله نمود و عرض کرد انسان عملى براى خویش انجام مى‏دهد و مردم او را دوست مى‏دارند؛ پیامبر صلى الله علیه و آله فرمود: «تِلْکَ عاجِلُ بُشْرى‏ الْمُؤْمِنِ؛‌ ” این بشارت سریعى است که نصیب مؤمن (در دنیا) مى‏شود.» ”

📚معانی الاخبار ص ٣٢٢

👌یا در مورد تشکر کردن از کار خوبی که دیگری انجام می دهد , امیر مومنان علیه السلام در عهدنامه معروف مالک اشتر خطاب به مالک مى‏فرماید:

” «وَلایَکُونَنّ الُمحسِنُ وَ الْمُسیئُى عِنْدَکَ بِمَنْزَلَهٍ سَواء … ” ” هرگز نباید افراد نیکوکار و بدکار نزد تو یکسان باشند، زیرا این کار سبب مى‏شود که نیکوکاران در نیکى‏هایشان بى‏رغبت شوند، و بدکاران در اعمال بدشان تشویق گردند». ”

📚نهج البلاغه نامه ۵٣

👌امیر مومنان تصریح می کند که نباید بین نیکوکار و بدکار فرقی قائل نشد که در این صورت نیکوکار انگیزه خود را از نیکوکاری از دست می دهد , حد اقل این فرق قائل شدن همان تشکر از فرد نیکوکار است , چنان که ، در روایت معروفى از امام على بن موسى الرضا علیهما السلام مى‏خوانیم:

” «مَنْ لَمْ یَشْکُرِالْمُنْعِمَ مِنَ الَمخْلُوقینَ لَمْ یَشْکُرِ اللَّهَ ” کسى که بخشنده نعمت را از میان مخلوقین شکرگزارى نکند، شکر خداوند متعال را بجا نیاورده است». ”

📚عیون الاخبار ج ٢ ص ٢۴

❗️یا در حدیثى از امام صادق علیه السلام آمده است که:

” در تورات این جمله نوشته شده: «اشْکُرْ مَنْ انْعَمَ عَلَیْکَ وَ انْعِمْ عَلى مَنْ شَکَرَک؛ از کسى که به تو نعمتى مى‏بخشد تشکّر کن و به کسى که از تو تشکّر مى‏کند، نعمت بیشترى ببخش». ”

📚الکافی ج ٢ ص ٩۴

👌در روایت جالب توجه دیگری آمده است که پیامبر گرامی فرمود :

” بنده‏اى در روز قیامت آورده و در پیشگاه خداوند عز و جل نگه داشته مى‏شود و دستور داده مى‏شود که وارد آتش گردد. مى‏گوید: پروردگارا! دستور دادى وارد آتشم کنند، در حالى که من، قرآن مى‏خواندم!؟ خداوند مى‏فرماید: «بنده من! من به تو نعمتْ ارزانى داشتم و تو سپاس‏گزارى نکردى».
او مى‏گوید: پروردگارا! به من، فلان مقدار، نعمت دادى. من هم فلان مقدار، سپاس‏گزارى کردم. و همین طور نعمت‏ها را شماره مى‏کند و از تعداد شکرگزارى‏اش یاد مى‏کند.

👌خداوند متعال مى‏فرماید: «بنده من! راست گفتى؛ امّا از کسى که نعمت من از طریق او به دست تو رسید، سپاس‏گزارى نکردى، در حالى که من با خودم عهد کرده‏ام که شکر نعمت بنده‏اى را که به او نعمتى داده‏ام، نپذیرم، مگر این که از کسى که آن نعمت را به او رسانده، سپاس‏گزارى کند».

” … إِنِّی قَدْ آلَیْتُ عَلَى نَفْسِی أَنْ لَا أَقْبَلَ شُکْرَ عَبْدٍ لِنِعْمَهٍ أَنْعَمْتُهَا عَلَیْهِ حَتَّى یَشْکُرَ مَنْ سَاقَهَا مِنْ خَلْقِی إِلَیْهِ. ”

📚امالی طوسی ص ۴۵٠

👌لذا فرمود شاکرترین مردم نسبت به خداوند کسانی اند که بیشتر اهل تشکر کردن از مردم باشند : “أَشْکَرُکُمْ لِلَّهِ أَشْکَرُکُمْ لِلنَّاسِ. ”

📚الکافی ج ٢ ص ٩٩

0
کارشناس1 2 ماه 0 پاسخ ها 87 دیده شده -1

ارسال یک پاسخ