ترور در اسلام

سوال

پرسش

❔ ترورهای صدر اسلام

قتل أبی عفک: چون پیامبر حارث بن صامت را کشت ابی عفک اشعاری در مذمت پیامبر سرود پیامبر وقتی اشعار رو شنید فرمود: کیست که شر این خبیث را از من دور کند ؟! سالم بن عمیر به دنبال این کار رفت و ابوعفک را بقتل رسانید.
منبع:
ترجمه سیره‌النبویه، جلد۲، صفحه ۴۱۱ و ۴۱۲

کشتن عصما دختر مروان: عصما چون جریان قتل ابوعفک را شنید در نقد اسلام اشعاری سرود. پیامبر اشعار را شنید فرمود:آیا کسی نیست که انتقام مرا از دختر مروان بگیرد ؟! عمیر بن عدی در محضر رسول بود چون شب فرا رسید به خانه آن زن رفت و اورا به قتل رسانید و صبح به پیامبر گفت ان زن را کشتم. پیامبر فرمود : ای عمیر رسول و خدا رو یاری کردی !

عمیر در دل شب به خانه عصما رفت بچه های وی اطرافش خواب بودند یکی از انها شیرخوار و روی سینه‌ی او بود عمیر کودک رو کنار زد و شمشیر رو بر سینه عصما نهاد و چنان فشار داد که از پشت وی بیرون آمد !
منبع:
مغازی، صفحه ۱۲۴

پاسخ:

پترور کردن و کشتن غافلگیرانه در اسلام ممنوع و مذموم بوده و اسلام معتقد است که جنگ و نبرد باید به صورت #جوانمردانه صورت گیرد .

❕علی علیه السلام فرمود ؛

« پیامبر نهی کرد که در بلاد #مسلمین سم پخش شود ( و آنان به صورت غافلگیرانه کشته شوند )»

الکافی ج۵ ص۲۸

در نقل دیگری امام #صادق علیه السلام فرمود ؛

« رسول خدا هیچ گاه شبانه و به صورت غافلگیرانه به دشمن حمله نبرد »

وسائل الشیعه ج۱۵ ص۶۳

علی علیه السلام فرمود ؛

« به خدا سوگند ، معاویه، از من سیاستمدارتر نیست، امّا او (براى پیش برد اهداف شخصى خود)، نیرنگ مى زند و مرتکب انواع گناه مى شود و اگر از خدعه و نیرنگ بیزار نبودم، من، از #سیاستمدارترین مردم بودم »

نهج البلاغه خطبه ۲۰۰

❕امام صادق علیه السلام فرمود ؛

« رسول خدا از ترور و کشتن #غافلگیرانه نهی کرد ، اسلام مانع ترور و کشتن #غافلگیرانه است »

الکافی ج۷ ص۳۷۵

❕ابن ابی الحدید می نویسد ؛

« چون پیامبر خدا رحلت فرمود و على علیه السلام مشغول غسل و کفن و دفن آن حضرت گردید و با ابوبکر بیعت شد، زبیر و ابوسفیان و گروهى از مهاجران، براى مشورت، با عباس و على علیه السلام خلوت کردند و سخنانى تحریک آمیز و مهیّج گفتند. عبّاس رضى الله عنه، گفت: صحبتهاى شما را شنیدیم. اما نه به دلیل در اقلیّت بودن از شما کمک مى گیریم و نه از روى بدگمانى نظرات شما را رها مى کنیم. پس، به ما فرصت دهید که بیندیشیم … به خدا سوگند اگر نبود که اسلام کشتن #غافلگیرانه را جلو گرفته است، هر آینه صخره ها و تخته #سنگها چنان به هم مى خوردند و متلاشى مى شدند که صداى برهم خوردن آنها از جایگاه مرتفع شنیده مى شد»

شرح نهج البلاغه ج۱ ص۲۱۸

در جریان ترور عبیدالله نیز آمده است ؛

« هانى به مسلم گفت من دوست ندارم که او- ابن زیاد- در خانه من کشته شود. وقتى مسلم [از نهانگاه] بیرون آمد، شریک به او گفت: چرا او را نکشتى؟ مسلم گفت: به دو سبب ، اول این که هانى خوش نداشت ابن زیاد در خانه او کشته شود. دوم حدیثى که مردم از پیامبر صلى الله علیه و آله برایم روایت کرده اند که فرموده است: #ایمانْ بندِ کشتنِ #غافلگیرانه است و مؤمن غفلتاً نمى کشد »

بحار الانوار ج۴۴ ص۳۴۴

❕آری براى یک «سیاستمدار الهى» پیروزى بر دشمن در درجه دوم اهمیت است و در درجه اوّل حفظ ارزشها مهم است، ارزشهایى که ماندنى است، و بهترین وسیله تکامل جامعه انسانى و پرورش انسانهاى شایسته و تشکیل «حیات طیبه» است. اختلاف این دو دیدگاه در سیاستهاى الهى و #شیطانى سبب مى شود که گاه افراد ناآگاه به حامیان #سیاستهاى الهى خرده بگیرند و اعمال آنها را بر ساده اندیشى و عدم آگاهى به فنون سیاست حمل کنند، غافل از این که آنها در عالم دیگرى سیر مى کنند که اصول و ضوابط حاکم بر آن جز این روش را اجازه نمى دهد .

پیام امام امیر المومنین ، مکارم شیرازی ، ج۲ ص۴۵۷

❕دو نقلی که مورد اشکال معاند قرار گرفت ، و سایر نقل های مشابه آن ، عموما در منابع اهل #سنت آن هم بدون سند و مرسلا و با سند ضعیف نقل شده است ، و قابل اعتناء و توجه نمی باشد و با اصول مسلم اسلامی که در بالا آوردیم نیز همخوانی ندارد .

#پرسمان_اعتقادی

https://t.me/joinchat/AAAAADwfNBg2bGR7EMl2NA
http://eitaa.com/joinchat/304152577C9f840da185
https://sapp.ir/poorseman

0
کارشناس2 2 سال 0 پاسخ ها 136 دیده شده 0

ارسال یک پاسخ