تعداد صحیح یاران امام حسین (علیه السلام)

سوال

پرسش

❔آیا تعداد یاران حسین بن علی ۷۲ نفر بوده‌ است؟

یکی از دروغ‌هایی که شیعیان دائماً تکرار می‌کنند، این است که اصحاب حسین بن‌علی ۷۲ نفر بوده‌ و به شهادت رسیده‌اند؛ اما وقتی به کتب معتبر تاریخی می‌نگریم، می‌بینید که تعداد یاران حسین بسیار بیش از این تعداد بوده است.

مسعودی(۳۴۶ هـ)مورخ مشهور مسلمان در کتاب خویش می‏‌نویسد:

متن_عربى: «… فعدل الی کربلا و هو فی مقدار خمسمأه فارس من اهل بیته و اصحابه و نحو مأه رجل…».

منبع: مروج الذهب، نوشته مسعودی، جلد ۳ صفحه ۶۱، انتشارات منشورات دارالهجره، چاپ قم

مروج الذهب، نوشته مسعودی، جلد ۳، صفحه ۷۵، انتشارات دارالکتب العلمیه، چاپ بیروت

ترجمه: حسین بن علی به کربلا رسید، در حالی که او را پانصد نفر از اهل بیت و اصحابش سواره و صد نفر نیز پیاده، همراهی می‌کردند.

مسعودی در ادامه می نویسد:

متن_عربی: و کان جمیع من قتل الحسین فی یوم عاشورا بکربلا سبعه و ثمانین…

ترجمه: و تمام کشته شدگان یاران حسین بن علی در روز عاشورا در کربلا ۸۷ نفر بوده اند.

بر طبق کلام “علی‌بن‌حسین‌مسعودی”، حسین بن علی ۶۰۰ نفر یار داشت و فقط ۸۷ نفر از آن کشته شدند؛ پس آنچه در خصوص ۷۲ نفر گفته شده از اساس باطل و دروغ است.

پاسخ:

بیشتر منابع معتبر، شمار سپاهیان امام علیه السلام را ۷۲ نفر، گزارش کرده‏ اند ؛

الأخبار الطوال ص ۲۵۶، بغیه الطلب فى تاریخ حلب: ج ۶ ص ۲۶۲۸، البدایه و النهایه: ج ۸ ص ۱۷۸٫ تاریخ الطبری ج ۵ ص ۴۲۲_ الکامل فی التاریخ ج ۲ ص ۵۶

❕شیخ مفید رحمه ‏الله مى‏ نویسد ؛

« حسین بن على علیه السلام، هنگام صبحگاه و بعد از نماز صبح، یارانش را [براى نبرد،] آماده کرد. آنان، سى و دو سوار و چهل پیاده بودند. »

الارشاد ج ۲ ص ۹۵

بنابراین #مشهور آن است که تعداد یاران امام حسین علیه السلام ، هفتاد و دو تن بوده اند ، اگر چه پاره ‏اى از منابع، عدد یاران امام علیه السلام را ۸۲ نفر، ( المناقب ج ۴ ص ۹۸) و برخى ۱۱۴ نفر ( مقتل الحسین خوارزمی ، ج ۲ ص ۴) و برخى ۱۴۵ نفر، ( مثیر الاحزان ص ۵۴) و برخى صد و هفتاد نفر، ( تذکره الخواص ص ۲۵۱) و برخى ششصد نفر ( مروج الذهب ج ۳ ص ۷۰) و برخى هزار نفر ( تذکره الخواص ص ۲۵۱) و برخى ارقام دیگرى گزارش کرده ‏اند. ( الطبقات الکبری ج ۱ ص ۴۶۵)

نکته قابل توجّه، این که در #تبیین آمار شهداى کربلا، بجز امام علیه السلام، مشخّصات ۱۵۴ نفر، ارائه مى‏ شود که حدود ۷۲ تن از آنها از خاندان امام حسین علیه السلام و پیامبر صلى الله علیه و آله و امام على علیه السلام بوده ‏اند.

❕بنا بر این، ممکن است آنچه در گزارش مشهور آمده، اشاره به همین افراد باشد، و نیز مى تواند اشاره به یاران امام علیه السلام قبل از ملحق شدن کسانى باشد که به تدریج به ایشان پیوسته ‏اند؛ زیرا گزارش‏هایى از پیوستن بیست تا سى نفر به امام علیه السلام حکایت دارند، چنان که احتمال دارد برخى اسامى، به دلیل تصحیف، تکرار شده باشند.

دانش نامه امام حسین علیه السلام ، ج ۶ ص ۸۴

پرسمان_اعتقادی

0
کارشناس2 2 سال 0 پاسخ ها 142 دیده شده 0

ارسال یک پاسخ