توضیحی در مورد پوشش فاطمه زهرا (سلام الله علیها) و رسوایی معاندین مدلس

سوال

پرسش

بی‌عفتی فاطمه زهرا، سید نساء العالمین!

▪️اعتراف وحید بهبهانی از علمای بزرگ شیعه در کتاب مصابیح الظلام: «روی أنّها علیها‌السلام ما کانت فی بعض الأوقات مالکه ما تغطّی جسدها | از وی[فاطمه] روایت شده که برخی مواقع جامه‌ای برای پوشاندن بدنش نداشته است!»

مصابیح الظلام فی شرح مفاتیح الشرایع؛ الوحید البهبهانی، ج ۶، ص ۱۵۷.

پاسخ:

فاطمه صدیقه سلام الله علیها ، اسوه عفت و تقوا و پوشش در برابر نامحرمان بوده است ، چنان در مورد حضرت ایشان آمده است که زمانی که به مسجد برای خواندن خطبه فدکیه می رفت ؛

« سرپوش به سر افکند و خود را در چادری پیچیده با گروهی از زنان به جانب مسجد راه افتاد در حالی که خود را سخت پوشانده بود « لاثت خمارها علی راسها و اشتملت بجلبابها و اقبلت فی لمه من حفدتها و نساء قومها تطا ذیولها»

بحار الانوار ج ۲۹ ص ۲۱۶

در نقل دیگر آمده است ؛

« فَتَجَلْبَبَتْ بِجِلْبَابِهَا وَ تَبَرْقَعَتْ بِبُرْقِعِهَا وَ أَرَادَتِ النَّبِیَّ ص‏ » « فاطمه س چادر به سر نمود و روبنده و نقاب انداخت و عازم منزل نبىّ اکرم گردید »

علل الشرایع ج ۱ ص ۱۶۳

در ذیل در این رابطه بیشتر توضیح داده ایم ؛
https://b2n.ir/z90183

البته ساده زیستی ایشان ، به گونه ای بوده است که از پوشش و چادر پینه بسته ، استفاده می کردند ، چنان که در نقلی آمده است ؛

«هنگامى که آیات « وَ إِنَّ جَهَنَّمَ لَمَوْعِدُهُمْ أَجْمَعِینَ لَها سَبْعَهُ أَبْوابٍ لِکُلِّ بابٍ مِنْهُمْ جُزْءٌ مَقْسُومٌ » (حجر ۴۳ _ ۴۴ ) ،  نازل گردید پیامبر اسلام به شدّت گریان شد و اصحاب آن حضرت نیز گریستند در حالى که نمى‏ دانستند چه آیه ‏اى بر پیامبر نازل شده و کسى نیز قدرت نداشت با آن حضرت سخن بگوید و علّت گریه شدید او را جویا شود.

چون پیامبر خدا هر گاه فاطمه را مى ‏دید خوشحال مى‏ شد لذا یکى از اصحاب پیامبر به سوى خانه فاطمه ، روان گردید، چون بر در خانه آن حضرت رسید مشاهده نمود که وى مشغول آسیا کردن جو مى‏ باشد و در آن حال این آیه را مى‏ خواند: « وَ ما عِنْدَ اللَّهِ خَیْرٌ وَ أَبْقى‏ » ( شوری ۳۶ ) ، آن شخص به فاطمه  سلام کرد و آنچه را که براى رسول خدا رخ داده بود شرح داد، حضرت فاطمه دست از کار کشید و چادری را که دوازده جاى آن با برگ نخل وصله شده بود پوشید و از اطاق خارج شد تا به نزد رسول خدا برود، سلمان فارسى هنگامى که نظرش به چادر فاطمه افتاد منقلب شده به شدّت گریان گردید و گفت ؛ دختران قیصر و کسرى غرق در ابریشم هستند در حالى که چادر دختر پیامبر خدا پشمینه ‏اى مندرس و پر از وصله است.

هنگامى که فاطمه نزد پیامبر رسید در باره تعجّب سلمان فارسى از لباسش سخن گفت و فرمود: سوگند به خداوندى که تو را مبعوث فرموده مدت پنج سال است که من و على غیر از یک پوست گوسفند که روزها شترمان روى آن علف مى ‏خورد و شبها آن را به جاى تشک مورد استفاده قرار مى‏ دهیم چیز دیگرى نداریم و متّکاى ما از جنس پوست است که درون آن را با لیف خرما پر کرده ‏ایم.
رسول خدا با شنیدن این سخنان به سوى سلمان بازگشته فرمود: دخترم فاطمه از گروه «سابقین» است »

«أَنَّهُ لَمَّا نَزَلَتْ هَذِهِ الْآیَهُ عَلَى النَّبِیِّ ص وَ إِنَّ جَهَنَّمَ لَمَوْعِدُهُمْ أَجْمَعِینَ لَها سَبْعَهُ أَبْوابٍ لِکُلِّ بابٍ مِنْهُمْ جُزْءٌ مَقْسُومٌ  بَکَى النَّبِیُّ ص بُکَاءً شَدِیداً وَ بَکَتْ صَحَابَتُهُ لِبُکَائِهِ- وَ لَمْ یَدْرُوا مَا نَزَلَ بِهِ جَبْرَئِیلُ ع وَ لَمْ یَسْتَطِعْ أَحَدٌ مِنْ صَحَابَتِهِ أَنْ یُکَلِّمَهُ وَ کَانَ النَّبِیُّ ص إِذَا رَأَى فَاطِمَهَ ع فَرِحَ بِهَا فَانْطَلَقَ بَعْضُ أَصْحَابِهِ إِلَى بَابِ بَیْتِهَا فَوَجَدَ بَیْنَ یَدَیْهَا شَعِیراً وَ هِیَ تَطْحَنُ فِیهِ وَ تَقُولُ وَ ما عِنْدَ اللَّهِ خَیْرٌ وَ أَبْقى‏ فَسَلَّمَ عَلَیْهَا وَ أَخْبَرَهَا بِخَبَرِ النَّبِیِّ ص وَ بُکَائِهِ فَنَهَضَتْ وَ الْتَفَّتْ بِشَمْلَهٍ لَهَا خَلَقَهٍ قَدْ خِیطَتْ فِی اثْنَیْ عَشَرَ مَکَاناً بِسَعَفِ النَّخْلِ فَلَمَّا خَرَجَتْ نَظَرَ سَلْمَانُ الْفَارِسِیُّ إِلَى الشَّمْلَهِ وَ بَکَى وَ قَالَ وَا حُزْنَاهُ إِنَّ بَنَاتِ قَیْصَرَ وَ کِسْرَى لَفِی السُّنْدُسِ وَ الْحَرِیرِ وَ ابْنَهُ مُحَمَّدٍ ص عَلَیْهَا شَمْلَهُ صُوفٍ خَلَقَهٌ قَدْ خِیطَتْ فِی اثْنَیْ عَشَرَ مَکَاناً فَلَمَّا دَخَلَتْ فَاطِمَهُ عَلَى النَّبِیِّ ص قَالَتْ یَا رَسُولَ اللَّهِ إِنَّ سَلْمَانَ تَعَجَّبَ مِنْ لِبَاسِی فَوَ الَّذِی بَعَثَکَ بِالْحَقِّ مَا لِی وَ لِعَلِیٍّ مُنْذُ خَمْسِ سِنِینَ إِلَّا مَسَکُ کَبْشٍ نَعْلِفُ عَلَیْهَا بِالنَّهَارِ بَعِیرَنَا فَإِذَا کَانَ اللَّیْلُ افْتَرَشْنَاهُ وَ إِنَّ مِرْفَقَتَنَا لَمِنْ أَدَمٍ حَشْوُهَا لِیفٌ فَقَالَ النَّبِیُّ ص یَا سَلْمَانُ إِنَّ ابْنَتِی‏ لَفِی الْخَیْلِ السَّوَابِق‏ »

بحار الانوار ج ۴۳ ص ۸۸ _ عوالم العلوم ، ج ۱۱ قسم ۱ ص ۳۴۸

و طبق برخی از نقلهای اهلسنت. ،  گاه شدت تنگدستی ایشان به قدری بود که پوشش کافی را در اختیار نداشتند تا در برابر نامحرمان حاضر شوند ، چنان که اقای بهبهانی ، به همین نکته اشاره می کند ، نه آنکه ایشان بدون پوشش کافی در برابر نامحرمان ، حاضر شده باشند ، چنان که در نقلی ،  از ابونعیم اصفهانی از علمای اهلسنت می خوانیم ؛

« جابربن سمره» می گوید در یکى از اوقات که جمعى دور هم بودیم، رسول خدا بر ما وارد شد، نشست و فرمود: فاطمه  بیمار است. حاضران گفتند: اگر چنین است و اجازه باشد به عیادتش برویم. در این هنگام، رسول خدا برخاست و همراه آن حضرت حرکت کردیم تا به خانه زهرا  رسیدیم. در خانه بسته بود. رسول خدا ندا در داد: اى فاطمه! خود را بپوشان که مردم به عیادت تو آمده‏ اند. فاطمه عرض کرد: جز عبا ،  بدن پوش دیگرى ندارم. رسول خدا عبا از دوش برگرفت از پشت در به زهرا علیها السّلام داد و فرمود: این عبا را هم بر سر بیفکن. رسول خدا و  همراهان وارد شدند. رسول خدا ساعتى در منزل زهرا  تشریف فرما بود.
آنگاه از آنجا رفت. همراهان گفتند: شگفت است که دختر پیغمبر ما به این حال به سر مى ‏برد! رسول خدا  توجهى کرده و فرمود: ( وضع ظاهرى زهرا  قابل توجه نیست )  آنچه شایسته دقت مى‏ باشد آن است که او در روز قیامت بزرگ زنان است. »

« جابر بن سمره قال : جاء نبى اللَّه صلى اللَّه علیه ( وآله ) وسلم فجلس فقال : إن فاطمه وجعه فقال : القوم لو عدناها ، فقام فمشى حتى انتهى إلى الباب والباب علیها مصفق قال : فنادى شدى علیک ثیابک فان القوم جاؤا یعودونک ، فقالت : یا نبى اللَّه ما علیّ إلا عباءه ، قال : فأخذ رداءه فرمى به الیها من وراء الباب فقال :
شدى بهذا رأسک ، فدخل ودخل القوم فقعد ساعه فخرجوا ، فقال القوم :
تاللَّه بنت نبینا صلى اللَّه علیه ( وآله ) وسلم على هذا الحال ، قال : فالتفت فقال : اما إنها سید النساء یوم القیامه . »

حلیه الاولیاء ج ۲ ص ۴۲ _ المختار من مناقب الاخیار ، ابن اثیر جزری ، ص ۵۶

مطابق این روایت ، فاطمه س ، پوشش کافی را نداشتند تا در برابر نامحرمان حاضر شوند و از عبای پیامبر گرامی ص ، استفاده کردند ، آقای بهبهانی هم ، متذکر همین نکته می شود که در مواردی فاطمه س ، پوشش کافی برای پوشاندن خود را نداشتند ، نه آنکه ایشان بدون پوشش در برابر نامحرمان حاضر شده باشند ، اما معاندین مدلس ، طوری وانمود می کنند که فاطمه س بدون پوشش کافی در برابر نامحرمان حاضر شده اند .

0
کارشناس2 1 سال 0 پاسخ ها 126 دیده شده 0

ارسال یک پاسخ