توضیحی پیرامون طلاقهای زیاد امام حسن علیه السلام !!!!!

سوال

جریانهای معاند همواره مطرح می کنند که مطابق روایات شیعه , امام حسن علیه السلام همسران زیادی می گرفت و آنان را طلاق می داد تا جایی که امام صادق ع به نقل از امیر مومنان ع فرمود که علی ع بر منبر رفتند و از مردم خواستند که دخترانشان را به همسری امام حسن ع در نیاورند , زیرا امام حسن ع فردی پر طلاق و مطلاق است .

❗️پاسخی که ما به این اشکال می دهیم آن است که این جریان یک جعل تاریخی است که توسط دشمنان امام حسن ع ساخته و پرداخته شده است و در کتابهای تاریخی اهلسنت راه یافته است . برخی در این رابطه می نویسند :

“واقعیت این است که منصور دوانیقى، نقش اصلى را در چنین تهمت بزرگى بر عهده داشت. هنگامى که وى در سال ۱۳۷ به خلافت رسید، با هدف خاموش کردن نهضت‏هاى علویان و سادات حسنى و کاستن از محبوبیت و نفوذ آنها در بین مردم، چنین اتهامى را در خطبه‏اى که در برابر عده‏اى از اهل خراسان ایراد نمود، بر زبان آورد .

👌از نکات برجسته و مورد توجه زندگى پربار امام حسن‏علیه السلام، تربیت فرزندانى انقلابى و ظلم‏ستیز است که همواره، همراه پدر خویش در کوفه و مدینه بودند و بعد از شهادت آن بزرگوار، یار باوفاى امام زمان خود، حسین بن على‏علیه السلام شدند. آنان پدر را برترین الگوى رفتارى و تربیتى خویش مى‏دانستند و مى‏کوشیدند آینه تمام نماى حسنى باشند. بسیارى از ایشان، مجسمه تقوا، شجاعت، صداقت، رأفت، مهربانى، سخاوت و عدالت بودند. آنها بازوانى قوى براى عموى والامقام خود و پیروى مخلص و جان‏برکف براى او بودند. حضور هفت یا هشت تن از آنها در صحنه کربلا، بالاترین گواه بر این مدعا است. از جمله آنها حسن بن حسن معروف به «حسن مثنى» است که در زمان امام حسین‏علیه السلام، مسئول موقوفات و صدقات امیرمؤمنان‏علیه السلام و زید بن حسن متولى موقوفات رسول خداصلى الله علیه وآله شد.

❗️در دوران حاکمیت بنى‏امیه و بنى‏عباس، بسیارى از نوادگان امام مجتبى‏علیه السلام، پرچم‏دار نهضت‏هاى اسلامى بر ضد حاکمان ستمگر زمان خود بودند و یا به صورت آشکار، با آنها مخالفت مى‏کردند همچون عبداللَّه بن حسن بن حسن و حسین بن على بن حسن بن حسن.

👌منصور دوانیقی برای کاستن از وجاهت فرزندان امام حسن ع تهمت مطلاق بودن امام حسن ع را ساخت و به صورت گسترده در جامعه اسلامی منتشر ساخت ”

📚لوح فشرده پرسمان , کلید واژه ازدواجهای امام حسن ع

❕بنابراین قضیه مذکور یک تهمت از سوی دشمنان امام حسن ع بوده است که متاسفانه علمای اهلسنت ناقلان اصلی این داستان بوده و این جعل را در کتابهای خود آورده اند و به دروغ نسبت داده اند که علی ع مردم را بر حذر می داشت که به امام حسن ع همسر دهند , زیرا امام حسن ع فردی مطلاق است : ” و قد کان على یقول لأهل الکوفه: لا تزوجوه فإنه مطلاق، فیقولون و الله یا أمیر المؤمنین لو خطب إلینا کل یوم لزوجناه منا من شاء ابتغاء فی صهر رسول الله صلّى الله علیه و سلّم. ”

📚البدایه و النهایه , ابن کثیر , ج ٨ ص ٣٨ _ تاریخ الاسلام ذهبی ج ۴ ص ٣٧ _ الطبقات الکبری , خامسه ١ ص ٣٠٢

👌اما ما معتقدیم که این نسبت به امام حسن ع صحیح نیست , زیرا در روایات ما آمده است که خداوند از افراد پر طلاق نفرت دارد : ” إنَّ اللَّهَ عز و جل یُبغِضُ کُلَّ مِطلاقٍ ذَوّاق‏ ”

📚الکافی: ج ۶ ص ۵۵ ح ۴

👌امام حسن علیه السلام مطیع ترین مردمان نسبت به خداوند بوده است و هیچگاه کاری را که خداوند از آن نفرت دارد را انجام نمی داده است , چنان که در روایت آمده است :

“امام حسن ع عابدترین مردمان و زاهدترین و برترین مردم در زمانش بوده است ” ” أَنَّ الْحَسَنَ بْنَ عَلِیِّ بْنِ أَبِی طَالِبٍ ع کَانَ أَعْبَدَ النَّاسِ فِی زَمَانِهِ وَ أَزْهَدَهُمْ وَ أَفْضَلَهُم‏ ”

📚الأمالی( للصدوق)، النص، ۱۷۸

👌و یا در نقل دیگر آمده است که در شرف و قرب و مقام در نزد خداوند , از مردم عادی هیچکس بر امام حسن ع پیشی نگرفته بود : ” ُ مُحَمَّدُ بْنُ إِسْحَاقَ قَالَ: مَا بَلَغَ أَحَدٌ مِنَ الشَّرَفِ بَعْدَ رَسُولِ اللَّهِ ص مَا بَلَغَ الْحَسَنُ بْنُ عَلِی‏ ”

📚إعلام الورى بأعلام الهدى (ط – القدیمه)،ص: ۲۱۱

👌بنابراین روایات مطلاق بودن امام حسن ع با شخصیت شریف و بی همتای ایشان همخوانی ندارد و این قضیه از ساخته های اهلسنت و دشمنان امام حسن ع بوده است و اگر در برخی از روایات شیعه هم این نسبت مطلاق بودن به امام حسن ع نسبت داده شده است :

📚وسایل الشیعه ج ٢٢ ص ٩ باب ٢

❗️این روایات از روی تقیه و موافق با اعتقاد دشمنان امام حسن ع صادر شده است , زیرا حکام وقت و مثلا منصور دوانیقی , امامان علیهم السلام و امام صادق ع را تحت فشار قرار می دادند تا ائمه ع گفته های آنان را تایید کنند و موافق سخن آنان , سخن بگویند و آن بزرگواران هم از روی تقیه , موافق با اعتقاد این حکام ظالم سخن می گفتند و نسبت مذکور را به امام حسن ع دادند , اما خودشان تصریح می کردند که چنین روایاتی تقیه ای بوده و از روی فشار صادر شده است و شیعیان باید به خلاف محتوای این روایات عمل کنند .

❕راوی از امام صادق علیه السلام سوال کرد که ؛

« دو خبر از شما می بینیم که یکی از آنها موافق اهل سنت و دیگری مخالف عقیده اهل سنت است ، کدام خبر را اخذ کنیم ؟ امام علیه السلام فرمود آن خبری را که👈 با اهل سنت مخالف است ،👉 آن را اخذ کنید چرا که رشد و هدایت در آن است » « وَجَدْنَا أَحَدَ الْخَبَرَیْنِ مُوَافِقاً لِلْعَامَّهِ وَ الْآخَرَ مُخَالِفاً لَهُمْ بِأَیِّ الْخَبَرَیْنِ یُؤْخَذُ قَالَ مَا خَالَفَ الْعَامَّهَ فَفِیهِ الرَّشَاد »

📚 الکافی : ج ۱ ص ۶۸

❕بنابراین روایاتی از شیعه که می گوید امام حسن ع مطلاق بوده است و علی ع مردم را نهی کرد که به امام حسن ع همسر دهند , تقیه ای بوده و موافق با روایات اهلسنت صادر شده است , و حجیت ندارد و ما ماموریم که خلاف محتوای این روایات تقیه را بپذیریم , در ذیل پیرامون چرایی روایات تقیه ای بیشتر توضیح داده ایم :

💠https://eitaa.com/Rahnamye_Behesht/4061

0
کارشناس1 2 ماه 0 پاسخ ها 44 دیده شده 0

ارسال یک پاسخ