سلام کردن به زنان !!!!

سوال

پرسش :

❓در زن ستیزی علی بن ابیطالب همین بس که حتی از سلام کردن به زنان نهی می‌کند!

متن حدیث: امام صادق از پدر بزرگوارش از على روایت کند که فرمود: به زن سلام نکن.
منبع: مشکاه الأنوار؛ تألیف شیخ طبرسی، جلد۱، صفحه۴۲۵

💠#پاسخ💠

👌روایاتی که از سلام کردن بر زنان نهی می کند , ناظر است به زنان جوان تا مبادا افراد و مردان جوان از طریق سلام کردن به زنان جوان , راه ارتباطی با آنان پیدا کنند و فتنه و فسادی ایجاد شود و به گناه بیفتند . بنابراین حکم مذکور برای مصون بودن خود انسان از گناه و معصیت است و ارتباطی با مقام و شخصیت زن ندارد .

❗️شاهد این سخن روایت دیگری است که تنها از سلام کردن به زنان جوان نهی می کند و تصریح دارد که امیر مومنان ع بر زنان سلام می کرد , به جز زنان جوان .

👌امام جعفر صادق علیه السلام فرمود:

“رسول خدا بر زنان سلام می‌کرد و جواب وی را می‌دادند، امیرمؤمنان علیه السلام هم بر زنان سلام می‌کرد اما دوست نداشت که بر زنان جوان سلام کند، چرا که می‌گفت: می‌ترسم صدای آنها بر من خوش آید و و بر من ضرری وارد شود که از مقدار پاداشی که [از سلام کردن] می‌طلبم بیشتر باشد ” “عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ علیه السلام قَالَ: کَانَ رَسُولُ اللَّهِ صلی الله علیه و آله یُسَلِّمُ عَلَی النِّسَاءِ وَ یَرْدُدْنَ عَلَیْهِ السَّلَامَ وَ کَانَ أَمِیرُ الْمُؤْمِنِینَ علیه السلام یُسَلِّمُ عَلَی النِّسَاءِ وَ کَانَ یَکْرَهُ أَنْ یُسَلِّمَ عَلَی الشَّابَّهِ مِنْهُنَّ وَ یَقُولُ أَتَخَوَّفُ أَنْ تُعْجِبَنِی صَوْتَهَا فَیَدْخُلَ عَلَیَّ أَکْثَرَ مِمَّا أَطْلُبُ مِنَ الْأَجْرِ ”

📚الکافی ج ٢ ص ۶۴٨

👌مرحوم طبرسی هم در همان کتاب مشکاه الانوار این روایت را نیز نقل کرده است :

📚مشکاه الانوار ص ١٩٧

❗️علامه مجلسی می نویسد :

“لعله علیه السلام إنما فعل ذلک و قال ما قال تعلیما للأمه. “چه بسا علی علیه السلام , این کار و سخنان را برای آموزش دادن به امت انجام داده باشد. ”

📚بحار الانوار ج ۴٠ ص ٣٣۵

👌مرحوم صدوق نیز متذکر همین نکته می شود :

“إِنَّمَا قَالَ ذَلِکَ لِغَیْرِهِ وَ إِنْ عَبَّرَ عَنْ نَفْسِه‏ ”

📚من لا یحضره الفقیه ج ٣ ص ۴۶٩

👌استاد بزرگوار , آیت الله مکارم شیرازی می گوید :

” محدثین بزرگ از جمله مرحوم صدوق فرموده‏اند که منظور این است که على علیه السلام به دیگران درس بدهد چون مقام او بالاتر از این حرفهاست و او مقام عصمت داشت و در این حدیث مى‏خواهد به دیگران یاد بدهد که اگر جوان هستى و زن نیز جوان است به او سلام نکن شاید که خوف فتنه باشد. ”

📚کتاب النکاح، ج‏۱، ص: ۷۶

0
کارشناس1 1 سال 0 پاسخ ها 183 دیده شده 1

ارسال یک پاسخ