شهید محسوب کردن کشته شدگان هواپیمای اکراینی

سوال

پرسش

❔چرا کشته شدگان هواپیما اوکراینی حکم شهید را دارند ؟ چطور میشود که فردی که نه اهل نماز و روزه باشد و نه اوامر خدا را اجرا میکرده جزو شهید محسوب شود ❗️❗️

پاسخ

چنان که در گذشته توضیح دادیم ، شهادت در فرهنگ اسلام دو معنی متفاوت دارد ؛

۱معنای خاص ؛

🔸همان کشته شدن در معرکه جنگ در راه خدا است که احکام خاصی در فقه دارد از جمله عدم نیاز شهید به غسل و کفن ، بلکه با همان لباس خونین دفن می شود.

۲معنای عام و گسترده ؛

معنای وسیع شهادت آن است که انسان در مسیر انجام وظیفه الهی کشته شود یا بمیرد . هر کس در حین انجام چنین وظیفه ای به هر صورت از دنیا برود شهید است .

تفسیر نمونه ج۲۱ ص۴۰۷

پیامبر گرامی فرمود ؛

« هر کس در راه خدا (و برای انجام وظیفه ای الهی ) کشته شود ، شهید می باشد»

میزان الحکمه ج۶ ص۶۸ _کنزالعمال ح ۱۱۲۳۷

❕کشته شدگان هواپیمای اکراینی در راه انجام وظیفه الهی ، یعنی مقابله با تهدیدات و هجوم و تلاش آمریکا برای ضربه زدن به میهن ، به خطا مورد اصابت قرار گرفتند و از دنیا رفتند و به معنای عام شهادت ، عنوان شهید بر آنان صادق است .

❕کشته شدگان هواپیمای اکراینی ممکن است در پرونده اعمالشان ، ناخالصی باشد ، اما شهادت در راه خداوند ، ناخالصی ها را جبران می کند چنان که پیامبر گرامی فرمود ؛

« [با] نخستین قطره خونى که از شهید ریخته مى ‏شود، همه گناهان او بخشوده مى ‏شود، مگر قرض »

میزان الحکمه ، ج ۶ ص ۶۴

امام باقر علیه السلام فرمود ؛

« کشته شدن در راه خدا، هر گناهى جز قرض را پاک مى‏ کند؛ زیرا قرض جز با ادا شدن پاک نشود. یا باید وام‏دار، وام خود را بپردازد و یا طلبکار از حقّ خود بگذرد.»

الکافی ج ۵ ص ۹۴

❕ امام صادق علیه السلام فرمود ؛

«هرکه در راه خدا کشته شود، خداوند چیزى از گناهانش را به او نشان نمى ‏دهد. »

وسائل الشیعه ج ۱۵ ص ۱۶

البته اگر ناخالصی پرونده اعمال ، کفر و شرک باشد ، شهادت آن را جبران نمی کند ، چرا که با کفر و شرک هیچ ثوابی از انسان پذیرفته نمی شود ، چنان که در آیه ۸۸ سوره انعام آمده است ؛ « اگر آنها مشرک شوند، اعمال نیکى که انجام داده ‏اند، نابود مى ‏گردد و نتیجه ‏اى از آن نمى‏ گیرند. »

و در آیه ۶۵ سوره زمر آمده است ؛ « به تو و همه پیامبران پیشین وحى شده که اگر مشرک شوى، تمام اعمالت تباه مى‏ شود و از زیانکاران خواهى بود.»

❕و در آیه ۱۸ ابراهیم می فرماید ؛

« اعمال کسانی که به پروردگارشان کافر شدند ، همچون خاکستری است در برابر تندباد در یک روز طولانی ، آنها توانایی ندارند کمترین چیزی از آنچه را انجام داده اند به دست آورند و این گمراهی دور و درازی است »

پرسمان_اعتقادی

0
کارشناس2 2 سال 0 پاسخ ها 162 دیده شده 0

ارسال یک پاسخ