فلسفه احیاء شب قدر

سوال

پرسش

❔فلسفه احیا گرفتن شب قدر در چه نکته ای است ❗️چرا باید شب قدر را احیا گرفت ❕❕

پاسخ:

شب قدر به این جهت” قدر” نامیده شده که جمیع مقدرات بندگان در تمام سال در آن شب تعیین مى شود، #شاهد این معنى سوره دخان است که مى فرماید ؛

« ما این کتاب مبین را در شبى پر برکت نازل کردیم، و ما همواره انذار کننده بوده ایم، در آن شب که هر امرى بر طبق حکمت خداوند تنظیم و تعیین مىگردد” (دخان- ۳ و ۴).

این بیان هماهنگ با روایات متعددى است که مى گوید در آن شب، مقدرات یک سال انسانها تعیین مى گردد، و ارزاق و سرآمد عمرها، و امور دیگر، در آن لیله مبارکه تفریق و #تبیین مى شود.

❕امام صادق علیه السلام فرمود ؛

« تقدیر در شب نوزدهم ماه رمضان صورت می گیرد و ابرام و تحکیم آن در شب بیست و یکم و امضاء آن در شب بیست و سوم صورت می گیرد »

الکافی ج ۴ ص ۱۵۶

و فرمود ؛

« حوادث و مرگها و روزى ها و آنچه تا سال #آینده خواهد شد ، در شب نوزدهم تقدیر می شود »

الکافی ج ۴ ص ۱۵۶

❕البته این امر هیچگونه تضادى با آزادى اراده انسان و مساله اختیار ندارد، چرا که تقدیر الهى به وسیله فرشتگان بر طبق شایستگیها و لیاقتهاى افراد، و میزان ایمان و تقوى و پاکى نیت و #اعمال آنها است.

❕یعنى براى هر کس آن مقدر مى کنند که لایق آن است، یا به تعبیر دیگر زمینه هایش از ناحیه خود او #فراهم شده، و این نه تنها منافاتى با اختیار ندارد و بلکه تاکیدى بر آن است.

تفسیر نمونه ج ۲۷ ص ۱۸۹

❕ در گذشته بیشتر در مورد رابطه #مقدرت الهی با اختیار انسان توضیح داده ایم ؛

https://t.me/Rahnamye_Behesht/3519

فلسفه احیاء شب قدر در این نکته است که چون در شب قدر سرنوشت انسانها براى یک سال، بر طبق لیاقتها و #شایستگیهاى آنها، تعیین مى شود، باید آن شب را بیدار بود، و توبه کرد و خودسازى نمود و به درگاه خدا رفت و لیاقتى بیشتر و بهتر براى رحمت او پیدا کرد ، به خاطر همین است که عبادت و بندگی در شب قدر ارزشی بالاتر از هزار ماه دارد .

❕آرى در لحظاتى که سرنوشت ما تعیین مى شود نباید انسان در خواب باشد، و از همه چیز غافل و بیخبر که در این #صورت سرنوشت غم انگیزى خواهد داشت ، قرآن نیز چون یک کتاب سرنوشت ساز است، و خط سعادت و خوشبختى و هدایت انسانها در آن مشخص شده است باید در شب قدر ، شب تعیین سرنوشتها، نازل گردد، و چه زیبا است رابطه میان” قرآن” و” شب قدر”؟

همان مدرک

❕لذا در روایات فراوانی بر احیاء شب قدر تاکید شده است .

امام باقر علیه السلام فرمود ؛

« هر کس شب قدر را احیاء بگیرد ، گناهانش آمرزیده می شود ، اگر چه به اندازه ستاره های آسمان و سنگینی #کوهها و پیمانه های دریاها باشد »

وسائل الشیعه ج ۱۰ ص ۳۵۸

پرسمان_اعتقادی
Poorseman.ir
@Rahnamye_Behesht
https://sapp.ir/poorseman

0
کارشناس2 2 سال 0 پاسخ ها 127 دیده شده 0

ارسال یک پاسخ