مکان مسجد الاقصی در آسمانها !!!!

سوال

پرسش :

❓مسجد_الاقصی در بیت المقدس ( #فلسطین ) یا آسمان‌ها ؟!

✍️سلام حناط گوید: از امام صادق در مورد مساجدی که فضل و برتری دارند سوال کردند
امام علیه السلام فرمودند: مسجد الحرام و مسجد الرسول.
عرض کردم: فدایت شوم مسجد الاقصی چطور؟
امام علیه السلام فرمودند:👈🏻 مسجد الاقصی در آسمان است، 👉🏻رسول خدا صلی الله علیه و آله شبانه به سوی آن به معراج رفت. عرض کردم: مردم(عامه) می‌گویند آن در بیت المقدس است.!!
امام علیه السلام فرمودند: مسجد کوفه از آن پر فضیلت‌تر است.
📕بحار الأنوار (ط – بیروت)، ج‏۹۷، ص۴۰۵،
📗تفسیر العیاشی، ج‏۲، ص۲۷۹ ❗️❗️

💠#پاسخ💠

👌مطابق روایات شیعه , مسجد الاقصی در فلسطین اشغالی است که از آن با تعبیر مسجد بیت المقدس هم یاد می شود و معراج گاه پبامبر اسلام هم بوده است که پیامبر گرامی از مسجد الاحرام به مسجد الاقصی و از آنجا به آسمانها عروج کردند .

❗️خداوند فرمود :

” پاک و منزه است خدایى که بنده‏اش را در یک شب از مسجد الحرام به مسجد اقصى که گرداگردش را پر برکت ساختیم برد ” ( اسراء ١ )

👌مقصود از مسجد الاقصی در آیه فوق , همان مسجد بیت المقدس در فلسطین اشغالی است , چنان که پیامبر گرامی اسلام متذکر این قضیه شدند :

” إن الله تبارک و تعالى قد أسرى بی فی هذه اللیله من المسجد الحرام إلى المسجد الأقصى- یعنی بیت المقدس- حتى رکبت على البراق ”

📚البرهان فی تفسیر القرآن ج ٣ ص ۴٩۵ _ بحار الانوار ج ١٨ ص ٢٨٣

👌امیر مومنان ع هم می فرمود که مسجد الاقصی در فلسطین اشغالی است که فاصله اش تا مکه یک ماه است , اما در شب معراج پیامبر اسلام ص این فاصله یک ماهه را در زمان بسیار کمی پیمود :

“إِنَّهُ سُرِیَ بِهِ مِنَ الْمَسْجِدِ الْحَرامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الْأَقْصَى مَسِیرَهَ شَهْرٍ وَ عُرِجَ بِهِ فِی مَلَکُوتِ السَّمَاوَاتِ مَسِیرَهَ خَمْسِینَ أَلْفَ عَامٍ فِی أَقَلَّ مِنْ ثُلُثِ لَیْلَهٍ ”

📚الاحتجاج ج ١ ص ٢٢٠

❗️این نکته در روایات فراوان دیگر هم مورد بیان قرار گرفته است :

” ثم رکبت فمضینا حتى أتینا إلى بیت المقدس ” _ أسرى به إلى بیت المقدس ”

📚تفسیر قمی ج ٢ ص ۴ _ امالی صدوق ص ۴۴٨ _ اعلام الوری ج ١ ص ١٢۴

❗️بر همین اساس در تفسیر المیزان می خوانیم :

” سیر آن حضرت از مسجد الحرام به مسجد اقصى (که همان بیت المقدس باشد و بنائى است مرتفع‏ (هیکل) که داوود و سلیمان (ع) براى بنى اسرائیل بنا نمودند، و خدا آن را خانه مقدس ایشان قرار داد) شروع نموده و متذکر شده است. مراد از” مسجد اقصى” به قرینه جمله” الَّذِی بارَکْنا حَوْلَهُ” بیت المقدس است و کلمه” اقصى” از ماده” قصو” و این ماده به معناى دورى است، و اگر مسجد بیت المقدس را مسجد الاقصى نامیده بدین جهت است که این مسجد نسبت به محل زندگى رسول خدا (ص) و مخاطبینى که با اویند از مسجد الحرام خیلى دور است، زیرا محل زندگى ایشان شهر مکه است که مسجد الحرام در همانجا است. ”

📚ترجمه تفسیر المیزان، ج‏۱۳، ص: ۵ به بعد

👌در روایات ما از مسجد الاقصی بیشتر با عنوان مسجد بیت المقدس یاد شده است که یکی از چهار قصر بهشتی در دنیا است که نماز خواندن در آن معادل با هزار رکعت نماز است یا نماز واجب خواندن در آن معادل ثواب حج و نماز مستحب خواندن معادل عمره است :

” صَلَاهٌ فِی بَیْتِ الْمَقْدِسِ تَعْدِلُ أَلْفَ صَلَاه _أَرْبَعَهٌ مِنْ قُصُورِ الْجَنَّهِ فِی الدُّنْیَا … مَسْجِدُ بَیْتِ الْمَقْدِسِ _ الْفَرِیضَهُ فِیهَا تَعْدِلُ حَجَّهً وَ النَّافِلَهُ تَعْدِلُ عُمْرَهً. ”

📚التهذیب ج ٣ ص ٢۵٣ _ الفقیه ج ١ ص ٢٢٩ _ امالی طوسی ج ١ ص ٣٧٩

👌چنان که گفتیم بیت المقدس نام دیگر مسجد الاقصی است در فلسطین است : ” بیت المَقدِس- لغهً-: بمعنى البیت المُطهّر، أی المکان الذی یتطهّر به من الذنوب ؛ إذ التقدیس بمعنى التطهیر والتبریک ، وهو اسم للمسجد الأقصى فی فلسطین. ”

📚موسوعه الفقه الإسلامی ج‏۲۱ ص ۴۲۲

❗️بنابراین مسجد الاقصی یا مسجد بیت المقدس بر روی زمین و در فلسطین اشغالی است و اگر برخی از روایات می گوید که مسجد الاقصی در آسمان است , مقصود آن است که در ابتدا در آسمانها برای فرشتگان مسجدی به این نام بنا شده بود , که پیامبر در سفر معراجش به مسجد الاقصی که در آسمانها هم بود رفت . سلیمان علیه السلام ماموریت یافته بود که در زمین نیز این مسجد را بنا نهد : “أَعَانَ سُلَیْمَانَ بْنَ دَاوُدَ عَلَى بِنَاءِ بَیْتِ الْمَقْدِس‏ ”

📚تهذیب الاحکام ج ۶ ص ٢٢

👌چنان که به ازای خانه کعبه هم در آسمانها بیت المعمور برای فرشتگان بود که آدم علیه السلام ماموریت یافت که به موازات بیت المعمور در آسمانها , برای زمینیان خانه کعبه را بنا کند :

📚علل الشرایع ج ۲ ص ۹۲_ بحار الانوار ج ۵۵ ص ۵۸

0
کارشناس1 2 ماه 0 پاسخ ها 52 دیده شده 0

ارسال یک پاسخ