وقوع قتل و آتش سوزی در حرم رضوی و قدرت امام رضا علیه السلام !!!

سوال

پرسش :

❓آتش و قتل در حرم امام رضا و زیر سوال رفتن معجزات امام رضا !!!!

در کمتر از یک ماه دو اتفاق مهم در حرم امام هشتم شیعیان رخ داد، یکى کشته شدن ٢ تن از روحانیون و امروز نیز آتش گرفتن یکی از رواقها و سوختن انبار فرشها !!!! در حالی که امام رضا قادر به نجات جان آن دو نفر یا خاموش کردن آتش نبود !!!!

💠#پاسخ💠

👌خداوند انسانها را بر روی زمین آفریده است تا آنان مورد امتحان و آزمایش واقع شوند و با عملکردهای مثبت و منفی اختیاری خود شایسته پاداش و عقاب الهی شوند .

❕خداوند می فرماید ؛

« ما آنچه را روى زمین است زینت آن قرار دادیم، تا آنها را بیازمائیم کدامینشان بهتر عمل مى‏ کنند » ( کهف ۷ )

👌 و می فرماید ؛

« ما شما را با بدیها و نیکیها آزمایش مى‏ کنیم “( انبیاء ۳۵ )

❕و می فرماید ؛

« همان کسى که مرگ و حیات را آفرید تا شما را بیازماید که کدامیک بهتر عمل مى‏ کنید . ( ملک ۲ )

❕لذا معصوم علیه السلام فرمود :

« لابُدَّ لِلنّاسِ مِن أن یُمَحَّصوا … » « «مردم باید تصفیه و سَره و ناسَره و غربال شوند »

📚الکافی ، ج ۱ ص ۳۷۰

👌بنابراین اراده قطعی خداوند در این دنیا آن است که مردم مختار و آزاد باشند و با اختیار خودشان اعمال خوب و بد انجام دهند و امتحان شوند و شایسته پاداش یا کیفر شوند .

❗️لذا خداوند جلوی مجرمان را جبرا نمی گیرد تا جرمی انجام ندهند و بالاجبار در مسیر صلاح باشند , زیرا در این صورت اختیار انسان از بین می رود در حالی که خداوند اراده کرده است که انسان مختار باشد .

👌چون انسان مختار است , لذا دست به کارهای ناشایست می زند و خداوند هم برای آنکه تکامل اختیاری انسان و امتحان او مختل نشود , جبرا جلوی او را نمی گیرد , چنان که فرمود :

“و اگر پروردگارت مى‏خواست همه مردم را امت واحده (بدون هیچگونه اختلاف) قرار مى‏داد، ولى آنها همواره مختلفند ( چون مختارند ) “( هود ١١٨ )

👌و فرمود :

“اگر خدا بخواهد آنها را (اجبارا) بر هدایت جمع خواهد کرد ( اما چنین هدایت اجباری را نمی خواهد )”( انعام ٣۵ )

❗️لذا فرمود که ما راه را نشان داده ایم , انسانها هم مختارند یا راه صحیح را در پیش می گیرند یا راه غلط و انحراف را : ” إِنَّا هَدَیْناهُ السَّبِیلَ إِمَّا شاکِراً وَ إِمَّا کَفُورا ” ( انسان ۴ )

👌بنابراین اراده خداوند بر آن تعلق گرفته است که جلوی ظالمان و جانیان را در هنگام ظلم و قتل جبرا نگیرد , تا آنان رفتار اختیاری خود را انجام دهند و امتحان شوند , وقتی اراده خداوند بر این امر تعلق گرفته است , امام رضا ع هم اراده ای جز این اراده خداوند ندارد , لذا چنین نیست که مثلا امام رضا ع جبرا و با قدرت غیبی نگذارد که قاتل وهابی در حرمش دست به جنایت نزند , زیرا خداوند چنین اجازه ای را به امام ع نداده است , چنان که امام کاظم ع فرمود ؛

« خداوند قلوب امامان را محل اراده و خواست خودش قرار داده است . هر زمان خداوند چیزی را بخواهد آنان هم می خواهند و بدون اذن خداوند کاری نمی کنند» « ان الله جعل قلوب الائمه ، موردا لارادته ، فاذا شاء الله شیئا ، شاءوه …»

📚تفسیر قمی , ج ٢ ص ۴٠٩ _ بحار الانوار ج ۵ ص ١١۴

❕یا مثلا آتش سوزی در حرم هم ناشی می شود از یک سری کارهای اختیاری افراد و کوتاهی هایی که در این رابطه صورت گرفته است , و گفتیم اراده خداوند و امام رضا ع به این تعلق نگرفته است که جبرا جلوی ظلمها و تقصیرهای افراد را بگیرند و مانع شوند که ظلم و تقصیری واقع نشود , زیرا در این صورت امتحان و ابتلاء و آزمایش افراد مورد خدشه قرار می گیرد .

👌بنابراین قرار نیست که با قدرت غیبی , نظام سببی عالم به صورت مطلق و اختیار آدمیان مختل شود , چنان که امام صادق ع فرمود ؛

«خدا خواسته است که کارها از طریق اسباب آن جاری باشد» « أَبَى اللَّهُ أَنْ یُجْرِیَ الْأَشْیَاءَ إِلَّا بِأَسْبَابٍ»

📚الکافی : ج ۱ص ۱۸۳

👌کارهای خارق العاده خداوند یا اهلبیت علیهم السلام در مقابله با ظلم ظالمان مثلا , در موارد خاص و استثنائی بوده است آن هم برای اثبات حقانیت و حجیت در برابر منکرین , اما اصل اولی و کلی و عمومی همان است که قرار نیست به صورت مطلق و در همه جا جلوی ظلم ظالمان و تقصیر مقصران به صورت غیبی گرفته شود , زیرا در این صورت تکامل اختیاری و امتحان و ابتلاء انسان از بین می رود .

❗️وهابیونی هم که این جریان را دلیلی بر عجز امام رضا ع می دانند باید پاسخ دهند که طبق مبنای شما خداوند هم عاجز است زیرا نتوانست از خانه خودش دفاع کند و نگذارد که خانه کعبه توسط سپاهیان یزید و حجاج آتش نگیرد و تخریب نشود !!!

📚ترجمه فتوح البلدان ص ۶٨ به بعد

0
کارشناس1 2 ماه 0 پاسخ ها 45 دیده شده 0

ارسال یک پاسخ