پاسخی به عبدالرضا داوری پیرامون لباس روحانیت !!!

سوال

پرسش :

آیا لباس روحانیت شیعی، همان لباس پیامبر اسلام است؟
این عکس از روحانیون یهودی در یزد، مربوط به ۱۱۹ سال قبل است؛ به تشابه عجیب لباسشان با روحانیون شیعی دقت کنید.
از چپ: ۱- خاخام موشه بن اسحاق، یا ملا آقا بابا، نسل سوم اورشرگا؛ ۲-خاخام اعظم؛ ۳- خاخام اور بن موشه، نسل چهارم اورشرگا.

🇮🇷عبدالرضا داوری ❗️❗️

#پاسخ

❕این که لباس کنونی روحانیت , لباس پیامبر گرامی اسلام و ائمه طاهرین سلام الله علیهم است , از مطالب قطعی و یقینی است که در گذشته مفصلا حول این موضوع بحث کرده ایم و دیگری نیازی به تکراری نمی بینیم , نمایه های ذیل را مطالعه فرمائید :

💠https://eitaa.com/Rahnamye_Behesht/1429
💠https://eitaa.com/Rahnamye_Behesht/2368

❕حال فرد مذکور یعنی عبدالرضا داوری , با استناد به یک تصویر مدعی شده است که لباس روحانیت اقتباس از لباس یهودیان است نه آنکه پیامبر و ائمه دین علیهم السلام چنان پوششی داشته اند !!!!

🔸١ _ برخی در پاسخ ادعای او و تصویری که او به آن استناد کرده است , گفته اند :

” نام شخص میانی واضح نیست، و اما شخص سوم گویا فرزند همان فرد اول است.فرد اول: ملا آقا بابابا مراجعه به کتب تراجم و رجال، و فهرستگان نسخه‌های خطی، ملاحظه می‌شود ملا آقا بابا، یا همان محمدرضا جدید الاسلام، نویسنده کتاب منقول الرضائی یا همان اقامه الشهود فی رد الیهود است.

❕به گزارش بولتن نیوز، وی در جوانی‌، در زمان فتحعلی‌شاه (حدود ۱۲۳۷ق) شیعه شد، و بنابر برخی گزارشات سلطنت ناصر الدین شاه را نیز درک کرد.
یکی دیگر از یهودیانی که چند سال بعد از ملا آقا بابا، اسلام آورد حاجی بابا قزوینی یزدی، نویسنده محضر الشهود فی الرد الیهود است.این کتاب حدود پنجاه سال پیش توسط استاد سید احمد اشکوری به چاپ رسیده است.
توضیحات و معرفی‌های بیشتر را می‌توانید در فنخا، ذیل نام هر یک از این افراد مشاهده نمایید. پس، این افراد روحانیت شیعه بوده‌اند. ”

🌐https://b2n.ir/n90021

❕بنابراین ملا آقا بابا اگر چه خاخام یهودی بوده است , اما بعد مسلمان و شیعه شده است و در صف روحانیت شیعه نیز قرار گرفته است و تصویر مذکور در زمان اسلام و تشیع او است که به همراه ٧٠ تن از پیروانش از یهودیت به اسلام و شیعه گرویدند .

👌 سایت رهیافتگان (پایگاه جامع مبلغین و تازه مسلمانان) در مورد فرد مذکور می نویسد :

❕«حجت‌الاسلام محمدرضا فخر‌الاسلام»یک خاخام بزرگ یهودی بود که مسلمان شد و اسلام آوردن او آنقدر مهم بود که در مجلس اسلام آوردنش، علمای بزرگی چون ملا احمد نراقی و میرزا بزرگ قائم‌مقام هم در آن مجلس حاضر شدند.

👌اما فخرالاسلام و خاخام آقابابای سابق که بود؟ «ملا آقابابا» خاخام بزرگ یهود در دوره فتحعلی‌شاه قاجار بود، در سال ۱۲۳۷ هجری قمری ـ ۱۸۲۲ میلادی( حدود ۱۹۰ سال قبل) به همراه بیش از ۷۰ نفر از پیروان یهودی‌اش اسلام آورد.

❕خاخام آقابابا، مشهور زمانه بود و کوچه‌ای که منزلش در محله یهودیان تهران ـ عودلاجان ـ واقع بود، به نام خودش بود، به اصطلاح روحانی محل و بزرگ یهود در تهران بود، اما اسلام آورد.

❕ملاآقابابا، خاخام بزرگ یهود در دوره فتحعلی‌شاه قاجار بود که به همراه بیش از ۷۰ نفر از پیروان یهودی‌اش اسلام آورد و حالا فخرالاسلام محمدرضا نام دارد که در مسجد مظفری آرمیده است .

👌اسلام آوردن خاخام بزرگ یهود در تهران آنقدر مهم بود که در مجلس اسلام آوردنش، علمای بزرگی چون ملا احمد نراقی و میرزا بزرگ قائم‌مقام هم در آن مجلس حاضر شدند. شگفتی داستان به همین جا ختم نمی‌شود، خاخام سابق خیلی زود به کسوت روحانیت شیعه درآمد و شد «حجت‌الاسلام محمدرضا فخر‌الاسلام».

❕اما شگفتی دیگر زندگی این خاخام آخوند شده، ردیه‌ای بود که او به زبان عبری بر یهودیت نوشت، البته متن عبری کتاب ظاهرا با توطئه‌های عمدی مفقود شده، اما ترجمه فارسی‌اش منتشر شده است .

داستان فخرالاسلام مورد توجه مستشرقان غربی قرار گرفته بود، دانیل زادیک در کتاب « مباحثات دینی شیعیان امامی با یهودیان در اواخر قرن هجدهم و نیمه نخست قرن نوزدهم میلادی» با ترجمه جواد مرشدلو ماجرای فخر‌الاسلام را چنین روایت می‌کند: «کتاب فخرالاسلام سال‏ ۱۲۹۲ هجری (۱۸۷۵ میلادی) منتشر شد و منبع ارزشمندی از استدلال و ادّله را برای مسلمانان فراهم آورد. تغییر دین رضایی و احتمالا کتابش، آن‌طور که گزارش شده است، باعث گرایش گروه‏ پرشماری، از یهودیان به اسلام شد؛ در سال ۱۲۹۲/۶-۱۸۷۵ «بیش از هزار نفر» یهودی به اسلام گرویدند، این کتاب زندگی اجتماعی یهودیان ایران را متحول و موجی از ردیه‌نویسی‌ها و انتقادات را علیه آنان فراهم کرد.»

❕محمدرضا دو سال هم از پنجاه سال سلطنت ناصرالدین شاه قاجار را درک کرد و سرانجام در ۱۲۶۶ هجری قمری جان به جان‌آفرین تسلیم کرد و مهمان خانه خدا شد تا امروز، تنها تکریم وی شاید این بود کهبازماندگانش، قبرش را در سال ۱۳۵۲ شمسی بازسازی کردند و به جای سنگ قبر قدیمی ـ که ذکرش را شنیدید ـ یک سنگ قبر امروزی با خط نستعلیق جایش گذاشتند.

👌فخرالاسلام شیخ محمدرضا در ابتدای کتابش، چنین خود را معرفی می‌کند:

«کمترین حقیر فقیر از سلسله علمای بنی‌اسرائیل بودم و در میان ایشان از افاضل و اعیان بودم و همگی علمای بیت‌المقدس و ارباب فهم آن طایفه به فضل و تتبع من معترف بودند و در تمام عمر مشغول به تحصیل علوم و مطالعه کتب سماوی و در مقام و متابعت رسوم انبیاء سلف و علمای خلف بودم و در آن تجسس و طلب به غیر از تمیز میانه حق و باطل ادیان و وصول به طریق حق و ایقان مطلبی و مقصودی نداشتم و پیوسته ظهور راه صواب را از مفتح‌الابواب سائل بودم.»
بشارت به پیامبر آخرالزمان ـ حضرت محمد(ص) و اشاره به ظهور منجی آخرالزمان از نسل پیامبر(ص) و حتی نام دوازده امام که در تورات آمده است، از جمله نکات قابل توجه کتاب «منقول الرضایی» فخر‌الاسلام است. ”

🌐https://b2n.ir/m08300

❕مرحوم آقا بزرگ تهرانی نیز در کتاب الذریعه خود , توضیحات مذکور در مورد اسلام آوردن ملا آقا بابا را ارائه می دهد :

📚الذریعه الی تصانیف الشیعه ج ٢۵ ص ۶٠

🔸٢ _ ما اگر از پاسخ اول هم چشم بپوشیم و قبول کنیم که آنانی که در تصویرند , یهودی هستند که عبا و عمامه به سر کرده اند , باز هم اشکالی ایجاد نمی شود , زیرا :

الف : متون اسلامی آمده است که حضرت موسی ع و هارون ع , از عبا و عمامه استفاده می کرده اند .

❕علامه مجلسی نقل می کند :

” به سند صحیح از حضرت امام جعفر صادق علیه السّلام منقول است که: موسى علیه السّلام بر سنگستان «روحا» گذشت و بر شتر سرخى سوار بود که مهار آن لیف خرما بود، و👈 دو عباى‏ قطوانى پوشیده بود 👉و مى‏گفت: «لبّیک یا کریم لبّیک» ” ” ِ عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: مَرَّ مُوسَى النَّبِیُّ ع بِصِفَاحِ الرَّوْحَاءِ عَلَى جَمَلٍ أَحْمَرَ خِطَامُهُ مِنْ لِیفٍ عَلَیْهِ عَبَاءَتَانِ قَطَوَانِیَّتَانِ وَ هُوَ یَقُولُ- لَبَّیْکَ یَا کَرِیمُ لَبَّیْک‏ ”

📚حیاه القلوب ج ١ ص ۵٨٢ _ الکافی ج ۴ ص ٢١٣

👌و باز نقل می کند :

” پس موسى علیه السّلام 👈عباى‏ خود را در دست خود پیچید، 👉در میان دهان اژدها کرد و کامش را گرفت، ناگاه همان عصا شد که پیشتر بود. چون ساحران این معجزه ظاهر را مشاهده کردند همگى به سجده افتادند و گفتند: ایمان آوردیم به پروردگار عالمیان، پروردگار موسى و هارون. پس فرعون در غضب شد … ” ” فَرَجَعَ مُوسَى وَ لَفَّ عَلَى یَدِهِ عَبَاءً کَانَتْ عَلَیْهِ- ثُمَّ أَدْخَلَ یَدَهُ فِی فَمِهَا فَإِذَا هِیَ عَصَا کَمَا کَانَتْ- وَ کَانَ کَمَا قَالَ اللَّهُ فَأُلْقِیَ السَّحَرَهُ ساجِدِینَ لَمَّا رَأَوْا ذَلِکَ قالُوا آمَنَّا بِرَبِّ الْعالَمِینَ رَبِّ مُوسى‏ وَ هارُونَ فَغَضِبَ فِرْعَوْنُ عِنْدَ ذَلِکَ غَضَباً شَدِیدا ”

📚حیاه القلوب ج ١ ص ۶٢۴ _ تفسیر قمی ج ٢ ص ١٢١

❕یا باز نقل می کنند که در صندوق عهد بنی اسرائیل , نعلین موسی و عصایش و نیز عمامه هارون بود ” ” نعلا موسى و عمامه هارون و عصاه‏ ”

📚مجمع البیان ج ٢ ص ۶١۵ _ روح المعانی ج ١ ص ۵۶٠

ب : جالب آن است که در تورات یهودیان نیز آمده است که خداوند دستور به پوشش عمامه و عباء می دهد , خصوصا برای عالمان در هنگام خدمت به خداوند !!!!

👌در تورات از زبان خداوند , می خوانیم :

” اینهاست جامه هایی که باید تهیه کنند , پیش سینه , ایفود ,👈 رداء و عباء ,👉 پیراهن نقشدار ,👈 دستار و عمامه ,👉 و شال کمر این جامه های مقدس را برای برادرت هارون و پسرانش تهیه کنند , تا برای من کهانت کنند ”

📚کتاب خروج فصل ٢٨ شماره ۴

❕” هارون رداء و عبا را در هنگام خدمت به تن کند ”

📚همان شماره ٣۵

❕” پیراهن را از کتان ریزبافت بباف , همچنین دستار و عمامه را ”

📚همان شماره ٣٩

❕” رداء و عبایی بود که به هنگام خدمت بر تن می کردند همان گونه که خداوند به موسی فرمان داده بود ”

📚کتاب خروج , فصل ٣٩ شماره ٢۶

👌بنابراین مطابق تصویر مورد استناد , یهودیان مذکور به حکم تورات عمل کرده اند و عمامه و عبا پوشیده اند , ( اگر چه یهودیان کنونی به این دستور عمل نمی کنند ) , چنان که موسی و هارون علیهما السلام , عمامه و عبا می پوشیدند و پیامبر اسلام و ائمه طاهرین علیهم السلام هم چنین می کردند , این قضیه چه ایرادی دارد !!!!

❕روحانیت شیعه هم به سنت انبیاء سلف یعنی حضرت موسی و هارون علیهما السلام و نیز پیامبر اسلام و ائمه طاهرین علیهم السلام عمل می کند و از پوشش عمامه و عبا استفاده می کند .

0
کارشناس1 8 ماه 0 پاسخ ها 383 دیده شده 0

ارسال یک پاسخ